Wednesday March 20th 2019

Początki internetu, cz.1

Dziś internet jest nieodłączną częścią życia nas wszystkich. Jest to nieskończone kompendium wiedzy, głupoty, zabawy, rozrywki, a w nim tworzą się społeczności, strony, gdzie wstawiane są przeróżne rzeczy. Mimo to najczęściej używamy go aby oglądać filmiki z kotami czy pogadać ze znajomymi, lub po prostu pograć, ale czasem potrzebny jest nam, aby dotrzeć do każdej potrzebnej nam w danej chwili informacji. A wszystko to możemy rozpocząć w mgnieniu oka. Wystarczy włączyć komputer czy transmisję danych w komórce.

Surfując po różnych zakątkach „internetów”, nasz mózg może zadać nam pytanie.

  • Jak myślisz, kiedyś ludzie też mogli szybciutko wejść na fejsa?

Po czym rodzi się kolejne.

  • Ludzie kiedyś w ogóle mieli fejsa?

Aż dochodzimy do samego początku.

  • Jak to było, gdy internet powstał?

Porozmawiajmy o tym.

Jak to było, gdy internet powstał?

Pomijając długie i skomplikowane powstanie internetu, przejdziemy do czasów, w których internet dopiero zaczynał być ogólnodostępny. Składał się on z niewielu stron (liczba nie przekraczała dwóch tysięcy), a łącze było porównywalne do „powolnego transferu danych” w dzisiejszych smartfonach, gdy skończy nam się szybki transfer. Może trochę szybsze.

Co ciekawe – aby połączyć się z internetem, należało posiadać modem telefoniczny. Było to tak zwane połączenie wdzwaniane i zajmowało ono linię tak, jakbyśmy do kogoś właśnie dzwonili. Była to droga operacja, gdyż za minutę połączenia można było stosunkowo sporo zapłacić. A co najlepsze – podczas łączenia się z internetem, modem wydawał dźwięki, które łączyły go z siecią. Dziś ta „melodia” jest potocznie znana jako „dźwięk internetu”.

Gdy już połączyliśmy się z internetem, należało naprawdę szybko działać, aby nie naliczyć sobie ogromnych opłat, co jest swego rodzaju paradoksem przy takiej prędkości łącza. W gry przez internet mogły grać tylko bogate rodziny, jednak granie z takim łączem było niepraktyczne.

Po kilku latach wynaleziono Ethernet, a na blaszaki lądował świeżutki Windows 95. Ceny łącza stały się tańsze, dzięki czemu już w 1996 roku internetu używało około 45 milionów osób na świecie.

Na następne pytania odpowiemy w części drugiej.

 

 

Related Tags:

More from category

AMD
AMD

Na rynku procesorów jeżeli chodzi o komputery osobiste oraz laptopy mamy dwie dominujące firmy – Intel oraz [Read More]

Początki internetu, cz. 2
Początki internetu, cz. 2

Kiedyś ludzie też mogli szybciutko wejść na fejsa? Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części, łącze było [Read More]

Interesting Sites

    Archives