Saturday February 16th 2019

Początki internetu, cz. 2

Kiedyś ludzie też mogli szybciutko wejść na fejsa?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części, łącze było niewiarygodnie powolne. Jednak z wejściem Ethernetu na rynek, prędkość łącza wzrosła. Co prawda, nie umożliwiłoby nam błyskawicznego połączenia z Facebookiem, ale zalogowałoby nas w kilka sekund. Niestety, mimo naszego stwierdzenia, istnieje jeden fakt, który odpowiada na całe pytanie bez zbędnego toku słów na temat prędkości oraz metody połączenia.

Kiedyś nie było Facebooka.

Nasz wpis obejmuje internet lat dziewięćdziesiątych, a Facebook został stworzony w 2004 roku. Aż dziwne, że najpopularniejsza witryna sieci web ma 12 lat.

Ludzie kiedyś w ogóle mieli fejsa?

Jak ustaliliśmy wyżej, „Kiedyś nie było Facebooka.” . Jednak był wcześniej odpowiednik, który działał w podobny sposób. Jednak zanim nastąpiło to, było coś jeszcze bardziej prymitywnego.

Na początku, gdy sieć raczkowała, połączenie ze znajomym po drugiej stronie ekranu było zarezerwowane dla bogatych rodzin, gdyż internet był drogi.

Gdy pojawił się Ethernet, wszystko nagle stało się prostsze. Już wcześniej poczta elektroniczna działała, lecz była naprawdę rzadko używana. Przełom w użytkowaniu łącza internetowego pomógł poczcie rozprzestrzenić się, i aż do 2003 roku była ona najpopularniejszym środkiem komunikacji ze znajomymi po innej stronie monitora. Była prosta, sprawna, może nie szybka jak dzisiejszy czat, ale na tamte czasy wystarczała.

1999 rok był rokiem rewolucji dla użytkowników internetu i poczty elektronicznej. Powstało wtedy wiele portali społecznościowych, między innymi Napster, Blogger i LiveJournal. Były one skierowane w różne kierunki. LiveJournal charakteryzował się krótkimi wpisami na różne tematy (podobieństwo do dzisiejszego Tumblr’a). Blogger również był jedną z pierwszych witryn poświęconych blogom. Użytkownicy mogli poczuć się jak redaktorzy gazety pisząc o nowinkach i własnych przedsięwzięciach. Napster z kolei był witryną podobną do dzisiejszego iTunes czy Tidal. Zawierał muzykę, którą można było kupić, pobrać i użytkować w domowym zaciszu.

2003 – powstaje MySpace. Działał na dokładnie tych samych zasadach co Facebook i używało go mnóstwo osób. Niestety, zaprezentowany światu w 2004 roku Facebook podbił serca użytkowników po kilku latach.

Zaczęło się niepozornie – ot pomysł na połączenie komputerów w sieć, a rozwinęło się do tego, co właśnie masz przed oczami, drogi czytelniku. Mimo to internet wciąż jest w swoich młodych latach, więc za kilka lat wszystko będzie jeszcze bardziej doskonałe.

connect-1243773-640x480

Related Tags:

More from category

AMD
AMD

Na rynku procesorów jeżeli chodzi o komputery osobiste oraz laptopy mamy dwie dominujące firmy – Intel oraz [Read More]

Początki internetu, cz.1
Początki internetu, cz.1

Dziś internet jest nieodłączną częścią życia nas wszystkich. Jest to nieskończone kompendium wiedzy, głupoty, [Read More]

Interesting Sites

    Archives