Wednesday March 20th 2019

Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 2

business-timing-1315189-639x961

Część druga poradnika. Czego więc nie powinniśmy mówić jeszcze?

6. Nic.

Jeśli idziesz do pracy pierwszy raz, albo nie masz pracy od jakiegoś czasu, pracodawca zada pytanie „Co robiłeś wcześniej?” … „Nic”. Jest to poprawna odpowiedź, jednak jest niepożądana. Jeśli robiłeś coś podczas, gdy nie miałeś pracy, np. Chodziłeś na jogę, możesz powiedzieć spokojnie, że spędzałeś wolny czas ucząc się nowych umiejętności. Jeśli jednak faktycznie nie robiłeś nic, powiedz, że byłeś niezatrudniony od jakiegoś czasu. Jeśli jesteś świeżo po szkole, powiedz, że uczyłeś się w takiej a takiej szkole. Nic więcej. Pracodawca zrozumie, że nie miałeś pracy lub jesteś świeżo po szkole.

7. Takie tam…

„Co robiłeś w poprzedniej pracy?” – „Aa, takie tam…”/”Pracowałem z klientami i takie tam…”. Usuń to ze swojego słownika. Powiedz dokładnie czym się zajmowałeś.

8. W szkole…

Jeśli nie jesteś świeżo po szkole, albo nie szukasz pracy studiując, możesz śmiało usunąć to ze swojego słownika. Dlaczego? Ponieważ, gdy jesteś dorosły i szukasz pracy, nikogo nie interesuje twoja szkoła. Chyba, że studiowałeś na wysokiej uczelni, ale i w takiej sytuacji nie mów o szkole, dopóki twój pracodawca o nią nie zapyta.

9. Ciąża.

Jeśli twoim pracodawcą jest kobieta i przychodząc na rozmowę widzisz ją z brzuchem, nie pytaj o to, nawet nie kieruj się na ten temat i nie patrz na jej brzuch. Nie pytaj za ile rodzi, czy to chłopiec, czy dziewczynka, nie gratuluj jej. Jeśli będzie chciała, sama przejdzie na ten temat. Nie wolno również mówić o tym, że jest się w ciąży. Nie na rozmowie o pracę. Pracodawca zauważy albo zapyta.

10. Nie z mojej winy…

Rozumiem, nie wszytko co się dzieje na świecie to twoja wina. Każdy to wie. Ale jeśli jesteś na rozmowie o pracę i pada „Zwolnili mnie z poprzedniej pracy, ale to nie było z mojej winy”, natychmiastowo wysyłasz sygnał o zagrożeniu. Sprawia to, że wyglądasz  jakbyś się bronił. Nawet jeśli to nie była twoja wina, spróbuj opisać co się stało zamiast rzucać skrót, który wpędzi Cię w kozi róg.

 

Więcej w części trzeciej.

More from category

Hak holowniczy – czy warto kupić?
Hak holowniczy – czy warto kupić?

Często jeżeli potrzebujemy przewiezienia czegoś większego musimy skorzystać z usług firmy zajmującej się [Read More]

Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 3
Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 3

Część trzecia. Tak, jest tego więcej. Czego jeszcze nie powinno się mówić podczas rozmowy o pracę? 11. [Read More]

Rzeczy, których nie powinieneś mówić na rozmowie o pracę, cz. 1
Rzeczy, których nie powinieneś mówić na rozmowie o pracę, cz. 1

Wszyscy musimy przechodzić przez rozmowy o pracę, jako kandydat na pracującego, albo pracodawca (każdy z nas był [Read More]

Interesting Sites

    Archives