Wednesday March 20th 2019

Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 3

handshake-detail-1532854-639x426

Część trzecia. Tak, jest tego więcej. Czego jeszcze nie powinno się mówić podczas rozmowy o pracę?

11. Małżeństwo.

Jeśli twój pracodawca będzie chciał rozmawiać o relacjach rodzinnych, sam zada pytanie na ten temat. Pierścionki, nie mówią o osobie nic, tak samo ich brak. Nie pytaj o to, czy twój pracodawca zawarł związek małżeński. Nie mów również, że jesteś w związku małżeńskim. Jedyny wyjątek, w którym można o tym rozmawiać, to sprawa przeprowadzki, ponieważ jeśli twoja wymarzona praca jest daleko, cała twoja rodzina musi się przeprowadzić.

12. Alkohol, narkotyki, papierosy.

Nie mów o używkach! Jakiekolwiek poruszenie tego tematu to klęska dla Ciebie. Mowa o tych sprawach sprawia, że wyglądasz niedojrzale i głupio. To nie szkoła średnia, aby się na ten temat wypowiadać. Obowiązuje pełna kultura.

13. Cokolwiek.

„Co byś chciał robić w naszej firmie?” „Cokolwiek.” To nie jest poprawna odpowiedź. Odpowiedz na pytanie szczerze. To nie jest czas na bycie miłym i uprzejmym i celowanie w to, co lubi twój pracodawca. Gdy pada to pytanie, odpowiadasz szczerze. Nawet „Co chciałbyś do picia?” ma lepszą odpowiedź niż „Cokolwiek”. (Prosząc o kawę, herbatę czy wodę trafiasz w sam środek, bo większość placówek je ma. Z kolei prosząc o napój gazowany, np. colę, nie jesteś pewien czy ją mają.)

14. Jestem najlepszym kandydatem.

Nie wiesz tego. Nie jesteś najlepszy, dopóki nie wybiorą Ciebie spośród innych kandydatów. Nawet jeśli twoje CV jest idealne dla firmy, do której się zgłosiłeś, nie wiesz, czy np. ktoś inny nie ma także idealnego CV, tylko umie zrobić trzy rzeczy, których ty nie umiesz. Stawianie się jako najlepszy kandydat jest naiwne i aroganckie.

15. Odezwiecie się?

Na sam koniec najczęstsze pytanie, które zadają zdesperowani kandydaci. Kiedy odzew w różnych sprawach jest dobry, to w rozmowie o pracę jest niepożądany. Możesz poprosić o odzew, kiedy z miejsca Cię zatrudnią. W innym przypadku nie rób tego. I jeszcze jedno, nie bądź zdziwiony, jeśli nie dostaniesz odzewu. Większość firm się nie odzywa, nawet po zatrudnieniu. Oznacza to, że masz przyjść w dniu i godzinie, o której się umówiliście, gdy Cię zatrudniono.

Tak trafiliśmy do końca. Strzeżmy się tych potań i tematów, bo naprawdę mogą nas wkopać. Mam nadzieję, że weźmiesz z tego lekcję, przyszły kandydacie. Powodzenia na rozmowie 🙂

More from category

Hak holowniczy – czy warto kupić?
Hak holowniczy – czy warto kupić?

Często jeżeli potrzebujemy przewiezienia czegoś większego musimy skorzystać z usług firmy zajmującej się [Read More]

Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 2
Rzeczy, których nie powinieneś mówić podczas rozmowy o pracę, cz. 2

Część druga poradnika. Czego więc nie powinniśmy mówić jeszcze? 6. Nic. Jeśli idziesz do pracy pierwszy raz, [Read More]

Rzeczy, których nie powinieneś mówić na rozmowie o pracę, cz. 1
Rzeczy, których nie powinieneś mówić na rozmowie o pracę, cz. 1

Wszyscy musimy przechodzić przez rozmowy o pracę, jako kandydat na pracującego, albo pracodawca (każdy z nas był [Read More]

Interesting Sites

    Archives