Wednesday March 20th 2019

Czy czekolada jest zdrowa?

czekolada

Czy to jest ona dla Ciebie dobra, czy może zła? Na pewno nie pomoże Ci schudnąć, ale naukowcy odkrywają powody, które świadczą, że ciemna czekolada jest zdrowa

Czekolada może poprawić twoją skórę

Naukowcy z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Niemczech odkryli, że zjadacze czekolady narażeni na światło ultrafioletowe po sześciu tygodniach mieli 15 procent mniej zaczerwień skóry, niż Ci którzy jej nie jedli. Naukowcy twierdzą, że w czekoladzie znajdują się związki, które są filtrami UV. Po 12 tygodniach skóra jedzących czekolada była 42 procent mniej łuszcząca.

Czekolada pomaga w przepływu krwi

Doktor Norman Hollenberg z Harvard Medical School odkrył, że częstość udaru mózgu, chorób serca, raka i cukrzycy są o 10 procent mniejsze wśród osób, które piją do 40 filiżanek kakao tygodniowo. Niektóre związki w kakao zwiększa tlenek azotu, który rozszerza naczynia i poprawia przepływ krwi. Dlatego właśnie powinniśmy dodać do swojej diety czekoladę, choć by nawet w niewielkiej ilości.

Czekolada łagodzi zmęczenie

Zespół przewlekłego zmęczenie u pacjentów, którzy jedli 45g gorzkiej czekolady dziennie przez osiem tygodni byli mniej zmęczeni niż po spożyciu placebo. Naukowcy uważają, że zwiększa neuroprzekaźnik regulujący sen i nastrój.

Czekolada ma wysoką zawartość tłuszczu

Dostarczasz do swojego organizmu dużo kalorii stosunkowo do niewielkiej ilości czekolady: 28 gram i 60% kakao ma 162 kalorii. Średnio około 50 procent energii w czekoladzie pochodzi właśnie z tłuszczu. Ale na korzyść czekolady jest fakt, że około połowa jej tłuszczów nasyconych jest kwas stearynowy, co podnosi skale ”dobrego” cholesterolu HDL i nie zwiększa ”złego” cholesterolu LDL. Jej wysoka zawartość tłuszczu pomaga w uwalnianiu glukozy do układy krwionośnego, więc nie działa ona źle da osób z cukrzycą.

Czekolada pobudza mózg

Badania obrazowania mózgu zdrowych kobiet na Uniwersytecie w Nottingham w Wielkiej Brytanii, którzy zjedli czekoladę bogatą w kakao, miały zwiększony przepływ krwi do mózgu przez dwie do trzech godzin. Naukowcy uważają, że z kakao mogą korzystać osoby starze z demencją i chorobą Alzheimera.

More from category

Czekoladki na walentynki w różnych ciekawych kształtach
Czekoladki na walentynki w różnych ciekawych kształtach

Wielu osobom Dzień Zakochanych (dla niektórych Walentynki – znaczenie tego święta, niezależnie od jego nazwy [Read More]

Bo najlepsza jest ciemna czekolada
Bo najlepsza jest ciemna czekolada

Ciemna czekolada to najszlachetniejszy rodzaj czekolady. Im więcej taka czekolada ma zawartości kakao, tym lepsza. [Read More]

Jak żywność odbija się na naszym zdrowiu?
Jak żywność odbija się na naszym zdrowiu?

Żywność, którą spożywamy, przekazuje naszemu organizmowi wiele cennych składników, dzięki którym może się [Read More]

Interesting Sites

    Archives